Only in Poland

Just because some things can happen only here

Przy okazji porządków na strychu znalazłem pokaźny zasób starych czasopism komputerowych. Są tam Bajtki, Moje Atari, Amigowiec, Secret Service, C&A – nie marka odzieżowa – Commodore i Amiga 🙂 i wiele innych. Aż łezka w oku się zakręci na czas wspomnień. Myślę, że zrobię cykl wyciąganych z archiwum perełek. Co Wy na to? Może macie jakieś sugestie?

Na początek czasopismo z 1991 roku, Moje Atari. Cena 6000zł. Magazyn użytkowników komputerów Atari… o ile dobrze pamiętam to był magazyn kupiony albo przed zakupem pierwszej cudownej maszyny 65XE albo zaraz po.

 

SONY DSC

Nowinki komputerowe… Czasami warto przeczytać i sprawdzić czy zapowiedzi się sprawdziły, czy rozwiązania wdrożyły. Ten magazyn jest ze mną już 23 lata! To jest jak kapsuła czasu.

SONY DSC

Atari Stacy 4 – laptop Atari – 1991, oszałamiające parametry jak na tamte czasy: 4MB RAM, 16/32 mikroprocesor motorola 68000, ekran ciekłokrystaliczny!. Wydaje mi się, że to naprawdę był ciekawy sprzęt.

SONY DSC

Ikona lat 90 – Joystick.

Ja miałem tego białego potwora, SV128 Megaboard oraz SV119 Junior. Pamiętam ciągłe naprawy połamanych plastików i styczników w joyach – zwłaszcza w grach jak Olimpiada (nie pamiętam dokładnie nazwy ale im szybciej ruszało się joyem na boki tym szybciej zawodnik biegł). Jak ktoś miał Joya na mikroprzełącznikach to był gość! Oczywiście od układu przełączników zależała szybkostrzelność więc miało to kolosalne znaczenie. W SV128 był automat.

SONY DSC

W tym samym numerze znalazłem grę… pamiętam jak dziś jak ją przepisywaliśmy… setki linii kodu, drobnym drukiem, linijka po linijce i oczekiwanie efektu tych męczarni… Czasami nawet nie można było takie gry zapisać. DRAMAT! Businessman był fajny, czasy Atari były faaaajne.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSCTrochę tego jeszcze na strychu mam więc obiecuję, że ciąg dalszy nastąpi…

Leo On czerwiec - 27 - 2014

Tags

10 komentarzy so far.

 1. piotrek pisze:

  no i się wkurzyłem… SV201 był najlepszy a ja go nie miałem 🙁

 2. marek pisze:

  miałem tego SV201 😀 pitfall 2 był mój z tym joyem 😀

 3. Leo pisze:

  Miałem najpierw Atari a później Amigę. Pamiętam jak zazdrościłem chłopakom z C64 tych fajnych gier… no ale my mieliśmy nieśmiertelny River Ride gdzie przed każdym poziomem był most który trzeba było rozwalić… Jak biłem rekordy to pikawa mi tak waliła jak przy pierwszej jeździe samochodem.

 4. nitefiend pisze:

  atarowca wal z gumowca! ;D

  pozdrowienia z obozu c64 😉

 5. jam pisze:

  Dziękuje Ci. To moje dzieciństwo, to moja młodość. Osobiście miałem Sv127. Przepisywałem te linie kodu jak zawsze. Pamiętam jak pierwszy raz Atari pojawiło się u mnie w domu i po przepisaniu z instrukcji programu składającego się głównie z pętli wyświetlających flagę usa (basic ze 3-4h wklepywania) nie wiedziałem jak go uruchomić. Miale wtedy ok 7 lat. Dzięki Ci. Atari Rulez.

 6. uirapuru pisze:

  nie Olimpiada, tylko Decathlon? 😀 Machało się joystickiem lewo-prawo i wciskało fire bodajże 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=vQDXlbBdJMk

 7. tom pisze:

  Ja miałem C-64, więc wiadomo, odmienny obóz do Atari 🙂
  A wcześniej timex-a, to był dopiero czad. Długie wgrywanie programów przez starego Kasprzaka z drżeniem serca, żeby na końcu zobaczyć komunikat load error.

 8. user pisze:

  Skany starych czasopism (i programy z nich) są już raczej powszechnie dostępne, od wielu lat sporo ludzi ma sentyment do takich rzeczy 🙂

 • RSS
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube

Warszawskie metro -

Szczerze powiedziawszy nie wiem co mi się w tej piosence ...

Pirates of Caribbean

Browsing through internet I found very nice songs of Polish ...

Piraci z Karaibów -

Chodząc po internetach natknąłem się na warte uwagi kawałki polskiego ...

Piękny wieczór w W

Piękny finał Ligi Europy w Warszawie. Stadion Narodowy naprawdę jest ...

… a na końcu

Wczoraj, na stadionie Narodowym, Polska po raz pierwszy w historii ...

Sponsors

 • onlyinpoland.com

Facebook