Only in Poland

Just because some things can happen only here

Cztery kilometry od Gryfina rośnie sobie bardzo dziwny las – „Krzywy Las”.

Krzywy Las to około 100 charakterystycznie zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,3 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku.

Krzywy_Las_-_Nowe_Czarnowo_2

Tuż nad ziemią pień tajemniczo zaczyna rosnąć poziomo, a potem wygina się w górę szerokim łukiem. Wszystkie pnie wygięte są w tym samym kierunku – na północ. Poza tym drzewa są wyjątkowo niskie, nie przekraczają 15 metrów. Inne sosny rosnące dookoła tego miejsca są proste, można więc przypuszczać, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew.

1280px-Nowe_czarnowo-krzywy_las

Wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo. Jednak istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko.

Najbardziej prawdopodobna teoria mówi o celowym uszkodzeniu drzew i kształtowaniu ich na przykład do budowy łodzi, mebli lub po prostu dla ozdoby.

14620

Inna teoria mówi o działaniu sił przyrody. Młode drzewka mógł kilka lat z rzędu przysypać i przygiąć do ziemi ciężki śnieg. Przyczyną mógł też być wiatr, który przygniótł do ziemi kilkaset sosen, tak że pozostały już w tej pozycji.

Oczywiście są tez bardziej naciągane teorie. Na przykład niektórzy sądzą, że drzewka zostały przygniecione przez stacjonujące tu w 1945 roku czołgi.

Tajemnica zapewne nie zostanie już nigdy rozwiązana. Może po prostu ktoś, kiedyś zrobił sobie kawał i powyginał młode drzewka tylko po to, żeby po kilkudziesięciu latach inni zastanawiali się nad tym dziwnym zjawiskiem :).

Jeśli macie ochotę dokładniej zwiedzić ten niezwykły kawałek lasu, a nie chce Wam się jechać aż do Gryfina, koniecznie kliknijcie tutaj

Źródła:
– wikipedia
– www.gryfino.pl

Adam Adam On lipiec - 17 - 2014

Categories

Miejsca, Wszystko

Tags

Comments are closed.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube

Warszawskie metro -

Szczerze powiedziawszy nie wiem co mi się w tej piosence ...

Pirates of Caribbean

Browsing through internet I found very nice songs of Polish ...

Piraci z Karaibów -

Chodząc po internetach natknąłem się na warte uwagi kawałki polskiego ...

Piękny wieczór w W

Piękny finał Ligi Europy w Warszawie. Stadion Narodowy naprawdę jest ...

… a na końcu

Wczoraj, na stadionie Narodowym, Polska po raz pierwszy w historii ...

Sponsors

  • onlyinpoland.com

Facebook